mbed nedir?

mbedmbed, temel olarak ARM Cortex – M serisi mikrodenetleyiciler üzerinde hızlı protoipleme ve ürün geliştirme amaçlı geliştirilmiş bir platform. Başlangıçta NXP firmasının LPC1768 mikrodenetleyicisini içeren kartlar üzerine çalışacak şekilde ve kapalı kodlu yayınlanmış mbed, bugün birçok farklı mikrodenetleyici modelini destekliyor ve açık kaynaklı bir proje haline gelmiş durumda. ARM firması tarafından desteklenen projede web üzerinden kullanılabilen bir geliştirme ortamı ve derleyici bulunuyor. Ayrıca donanım üzerinde yer alan bir ara yazılım katmanıyla farklı mikrodenetleyicilerin aynı arayüz fonksiyonları ile programlanması sağlanıyor.

mbed’in desteklediği ürünlerin listesini şuradaki sayfada bulabilirsiniz.

mbed henüz Arduino kadar popüler olmadı ancak ARM firmasının platforma verdiği destekle birlikte adını daha da duyacağımızı söyleyebilirim. Geçtiğimiz günlerde ARM firması mbed OS adıyla yeni bir gerçek zamanlı işletim sistemi (RTOS) geliştireceğini duyurdu. Bu duyuru ile ARM firması “nesnelerin interneti” (internet of things) konusunda yatırımlarını artıracağının da sinyalini vermiş oldu. ARM firması, işletim sistemi yanında “mbed device server” adıyla nesnelerin interneti için bir sunucu platformu sunacağını da açıkladı.

“mbed os” için ilk “alpha” versiyonu için şu anda Aralık 2014 tarihi verilmiş durumda. ARM firması Cortex serisi işlemcilerin üreticisi olarak bu ürünlerin nesnelerin interneti ile ilgili tasarımlarda kullanılması için yatırım yapıyor. Öte yandan geliştireceği işletim sistemiyle de birçok diğer firmaya da rakip durumuna gelmiş olacak. İleride çok ilginç gelişmeler yaşanacak gibi görünüyor.

Yakın zamanda nucleo-F4.jpgST firması da STM32 serisi mikrodenetleyici kartları içeren Nucleo kartlarıyla mbed platformunu desteklemeye başladı. Bu kartlardan birisi olan STM32F401 Nucleo şu an ülkemizde de satılıyor. Daha önce burada hakkında yazılar paylaştığım STM32F4 Discovery kartlarına benzer şekilde üzerinde ST-Link programlayısı içeren bu kartlar ayrıca mbed plafformuna uyumlu olarak programlanabiliyor. Üzerindeki pinler de Arduino eklentilerine uygun şekilde yerleştirilmiş. “Morpho” adı verilen pinlerle de mikrodenetleyicinin hemen hemen bütün pinlerine erişilebiliyor.

[ad#ad-2]

Nesnelerin interneti ürünleri tasarlarken kullanılabilecek araçlara iyi bir alternatif olan mbed platformu ile ilgili bilgiler paylaşmaya devam edeceğim. Şu an için STM32F401 Nucleo kartıyla çalışmalar yapıyorum. ARM konusunda çalışma yapmak isteyenler ama nereden başlayacağını bilemeyenler için mbed oldukça kolay bir başlangıç sunuyor.

mbed’in http://developer.mbed.org/ adresindeki web sitesinde hem ücretsiz derleyiciye hem de oldukça geniş içerikli soru-cevap arşivine erişilebiliyor. Siteyi kullanabilmek için üye olup bir profil oluşturmak gerekiyor. Sonrasında sitenin bütün özelliklerini kullanabiliyorsunuz.

mbed platformunda yazılım geliştirmek için online derleyiciyi kullanabileceğiniz gibi Keil MDK, IAR Workbench ve Eclipse GNU ARM gibi geliştirme ortamlarına da projeleri “export” fonksiyonu ile aktarabilirsiniz.

Giderek daha da popüler olacağını düşündüğüm mbed platformunu kısaca tanıtmaya çalıştım. mbed.org web sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz. mbed ile ilgili yazılar paylaşmaya devam edeceğim. Lütfen daha çok kişinin faydalanabilmesi için yazılarımı sosyal medya linkleri ile paylaşın.

STM32F401 Nucleo Sayfası: http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/LN1847/PF260000

Fotoğraflar:

mbed: https://flic.kr/p/7FYnHg
STM32F401 Nucleo: ST Microelectronics

[ad#ad-1]