STM32 Geliştirme Kartları

“ARM tabanlı mikrodenetleyicilerle rogramlamaya nasıl başlayabilirim?” gibi soruları sıkça alıyorum. Bunun için STM32 serisinin geliştirme kartları ile başlamayı tavsiye ediyorum genelde. Verdiğim eğitimlerde de STM32 MCU barındıran bu kartlardan kullanıyorum. STM32 serisi ile çalışma için ST firmasının ürettiği geliştirme kartlarının 3 grubu bulunuyor:

  1. Discovery Kartları
  2. Nucleo Kartları
  3. Eval Kartları

Discovery kartları en eski olan modeller. Bu modellerde mikrodenetleyicilerin bütün pinleri kart üzerinden kullanılabiliyor. Ayrıca kartlar üzerinde ST-Link programlayıcı da beraber geliyor. Açıkçası bu kartlarla ilgili çok sevmediğim bir yön vardı. Tasarımlarında breadboard ile kullanıma çok dikkat edilmemişti. Yeni modellerde (STM32F7 discovery gibi) artık Arduino header’ları da ekleniyor. Fiyatları oldukça makul seviyede.

Nucleo kartları 32 ve 64 olarak iki grup. 32 serileri Arduino kartları boyutunda ve Arduino header’lara sahip. Böylelikle Arduino shield’leri ile birlikte kullanılabiliyorlar. 64 serisi ise breadboard üzerinde kullanmaya müsait boyutlarda. Eğitimlerde 64 serisi kartları kullanıyorum. Bu kartların üzerinde de ST-Link programlayıcı geliyor. 

Eval kartları ise ST’nin ürettiği geliştirme kartları arasında en gelişmiş ve fonksiyonel olanları. Bu kartlarda daha fazla bileşen yer alıyor ve fiyatları en yüksek olan kartlar da bunlar.

Stm32f4x9i-eval Kartı