Arduino

Eğer elektronikle biraz haşır neşirseniz son dönemde Arduino’yu duymamış olmanıza imkan yok. Arduino kısaca elektronik projelerinizi kolay ve hızlıca hayata geçirebileceğiniz bir elektronik prototipleme aracı. Donanım ve geliştirme ortamı olarak iki bölümden oluşuyor. Tamamen açık kaynak felsefesi ile doğduğundan hem donanımların tasarımları hem de geliştirme ortamının kodları açık. Dolayısıyla hazır donanımları satın alabileceğiniz gibi kendi kartlarınızı da tasarlayabilirsiniz.

Arduino ile yapılmış yüzlerde projeyi internette bulabilirsiniz. Gömülü sistemlere başlangıç yapmak için de Arduino’yu kullanabilirsiniz. Temel projeleri Arduino üzerinde uygulayabilirsiniz.

Arduino’nun bir mikrodenetleyici programlamak için gerekli araçları kullanışlı bir şekilde bir araya getiren bir platformdan daha fazlası olmadığını bilmesiniz. Arduino ile yaptığınız herşeyi klasik olarak mikrodenetleyici programlama teknikleriyle de gerçekleştirebilirsiniz. Arduino üzerinde Atmel firmasının mikrodenetleyicileri bulunuyor. Atmel’in kendi sunduğu geliştirme araçlarıyla da bu mikrodenetleyicileri programlamak mümkün.

Arduino kartlarını ülkemizde robotistan.com gibi siteler üzerinden satın alabilirsiniz. Ayrıca Arduino kitabımda anlattığım projelerde kullanılan komponentleri ve kitabımı içeren bir seti de bu siteden satın alabilirsiniz.

Arduino konusunda bilgiler paylaştığımız web sitemiz olan Arduino Türkiye‘yi ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Arduino’nun resmi web sitesi: Arduino.cc

Arduino hakkındaki diğer yazılar

Gömülü Sistemlere Giriş için güzel bir oyuncak :Arduino
Mühendislik öğrencileri neden sadece Arduino kullanmamalısınız? 
Arduino nedir, ne değildir?
Arduino’ya başlangıç için tavsiyeler