Kullandığım sosyal medya siteleri

socialMedia

Bir yazımda bu resmi de kullandım ya artık gam yemem

Aslında bu biraz geç kalmış bir blog yazısı. Geçen sene mühendis arkadaşlarım Murat Can Demir ve İsmail Demirayak ile birlikte Karabük Üniversitesi Bilişim günleri kapsamında “Sosyal medyada mühendis olmak” adlı bir sunum yaptık. Bu sunumda genellikle mühendislik bölümlerinden katılmış olan öğrenci arkadaşlara sosyal medyayı öğrencilik hayatlarında ve gelecekteki kariyer planları için nasıl etkili kullanabileceklerini aktarmaya çalıştık. Gerçekten keyifli bir etkinlik olmuştu.

Burada da sosyal medya hakkındaki bazı görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Genellikle mühendislerle bir arada kullanıldığında “sosyal” kelimesi biraz tuhaf durabiliyor. Birçok meslektaşıma Twitter dediğinizde “insanlar Twitter’da ne yapıyorlar anlamıyorum” ya da “yediğini içtiğini paylaşan insanlar sürüsü” gibi bir karşılık alıyorum. Sosyal medyayı sık kullanan mühendis sayısı da oldukça kısıtlı. Peki sosyal medya gerçekte yararsız bir zaman kaybı mı? Mühendisler için “bile” sosyal medyanın yararlı tarafları yok mu?

Kişisel olarak söylemem gerekirse son birkaç yıldır sosyal medyadan oldukça yararlanıyorum. Hem kariyer hem de bilgilenme açısından sosyal medyanın kesinlikle faydalı bir araç olduğunu düşünüyorum. Her araç gibi sosyal medyanın da faydası onu kullanım biçiminize göre değişebilir. Kendimden örnek verirsem son girdiğim iki işi sosyal medya sayesinde buldum diyebilirim (ya da onlar beni buldu). Kitap yazma teklifini sosyal medya üzerindeki paylaşımların sayesinde aldım. Birçok değerli insanlar sosyal medya üzerinden tanıştım.

Kullandığım sosyal medya sitelerini özetleyecek olursam:

LinkedinÖzellikle öğrenci arkadaşlara henüz iş hayatına atılmadan bu sitede bir profil oluşturmalarını tavsiye ederim. Linkedin bugün dünyanın en büyük kariyer portalı haline gelmiş durumda. Birçok insan kaynakları firmasının ve “kelle avcısı” diye tabir edilen, şirketlere insan kaynağı bulmak için çalışan kişilerin de bu tür ortamları yoğun olarak kullanıklarını söyleyebilirim. İş aruyorsanız ve çevrenizi geliştirmek istiyorsanız Linkedin’i kesinlikle kullamalısınız. Profilinizi tam olarak doldurmanız ve çalışmalarınızdan örnekleri paylaşmanız da faydalı olacaktır.

Twitter: Yoğun olarak kullandığım sosyal ağlardan biri olan Twitter sayesinde birçok haberden kısa süre içerisinde haberdar olabiliyorum. Twitter’dan ne kadar verim alacağınız tamamen takip ettiğiniz kişi ve hesaplarla alakalı. Bir mühendis olarak meslektaşlarımı, teknoloji firmalarının hesaplarını ve çeşitli haber sitelerinin (siyaset, ekonomi, teknoloji) hesaplarını takip ediyorum. Twitter’da 10-15 dakika geçirerek güncel konulardan hızlı bir şekilde haberdar olabiliyorum.

FriendfeedSosyal ağlar arasında ilk göz ağrılarımdan birisi Friendfeed diyebilirimŞu anda eski halinden pek eser kalmasa da 2-3 sene önce oldukça seçkin bir kitlenin kullandığı oldukça popüler bir ortamdı. Friendfeed sayesinde birçok değerli insanla tanıştım ve çeşitli etkinliklere katılma şansım oldu. FF üzerinde açtığım elektronik mühendisleri ve Arduino Türkiye gruplarını hala canlı tutmaya çalışıyoruz. Sizleri de bekleriz.

Facebook her ne kadar eş dost akraba ağına dönmüş olsa da belirli sayfaları takip etmek faydalı olabilir. Oldukça güzel paylaşımlarım yapıldığı gruplar var. Tabi kendi Facebook sayfamı da takip etmenizi öneririm.

Youtube‘u kullanmayanımız yoktur herhalde; kimimiz müzik dinlemek, kimimiz sevdiğimiz dizileri izlemek, kimimiz hemen her konudaki eğitici videoları izlemek için… Youtube şu anda koca bir görsel kütüphaneye dönüşmüş durumda. Youtube’u Takip ettiğim kişilerin röportajlarını, elektronik firmalarının ürün tanıtımlarını ve teknik konulardaki eğitim videolarını izlemek için kullanıyorum. Henüz olmasa da ileride video blog denemelerini girişirsem bunları da büyük ihtimalle Youtube üzerinden paylaşacağım.

Bunların yanında  yerli sosyal ağlarımızdan Quup, soru cevap sitesi Quora, elektronik konusunda Picproje.org , edaboard.com gibi forumları da takip etmeye çalışıyorum.