Nesnelerin Interneti (Internet of Things)

Bu aralar teknoloji ile ilgili en çok duyduğumuz şeylerden birisi de “nesnelerin interneti” (internet of things). Kısaca Nİ olarak bahsedeceğim bu konu aslında artık neredeyse bütün cihazların yakın gelecekte internete bağlanabilecek olmasını ifade ediyor. Bu konudaki bazı öngörüler, 2020 yılında yaklaşık olarak  26 milyar adet cihazın internete bağlı olacağı söylüyor[1].

Internet sisteminin altyapısında kullanılan IPv4 teknolojisinin yerine yakın zamanda IPv6 teknolojisi geldi. Bununla beraber IP adresi sayısındaki sıkıntı da giderilmiş oldu. Çok verilen örneğiyle ifade etmek gerekirse, “dünyadaki her bir kum zerresine bir IP adresi verilebilir”.

Nİ, birçok alanda potansiyel vaadediyor. Asıl önemli konu burada kullanılacak teknolojiler, protokoller vs..’den çok, Nİ’nin insan hayatına ve günümüz dünyasına kazandıracakları. Bir kere büyük bir ekonomik büyüklük oluşturacak, orası kesin. Ancak bunun yanında akıllı cihazlar ve sensör sistemleri ile üretilecek veri eğer doğru şekilde kullanılırsa hayatımızı çok daha kolaylaştırıp zenginleştirebilir. Tabi büyük verinin derdi de büyük olacaktır. Nİ ile üretilecek olan büyük verinin depolanması, yorumlanıp anlamlandırılması da ayrı bir zorluk oluşturacaktır.

Bu aralar “internet of things” hakkında yazmayanı dövüyorlar, ben de görevimi yerine getirdim. Blogumda bu konuyla ilgili yazılara yer vermeye devam edeceğim. Özellikle kaynak kısıtlı olan gömülü sistemlerde TCP / IP üzerinden iletişim konuları üzerine paylaşımlarım olacak. Takipte kalın!

[1] Gartner Says the Internet of Things Installed Base Will Grow to 26 Billion Units By 2020

http://www.gartner.com/newsroom/id/2636073