Teknoloji Bağımsızlığı


Son dönemde özellikle İsrail ile yaşanan kriz sonrası “teknoloji bağımsızlığı” konusu oldukça sık tartışılmaya başlandı. İsrail’den aldığımız insansız uçakların, İsrailli operatörlerin ülkemizi terketmesiyle atıl duruma geçmesi bir kez daha konuyu gündeme taşıdı.

Ülkemiz savunma sanayi harcamalarında dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Savunma harcamalarımızın yarısını yurtdışından alınan teknolojiler oluşturuyor. İsrail ile de başta insansız hava araçları olmak üzere, değişik alanlarda yıllık 2 milyar dolarlık savunma alımımız var. Bütün bunlar düşünüldüğünde teknolojik bağımsızlık konusunun önemi daha da ortaya çıkıyor.

“Her musibette bir hayır vardır” sözü bu yaşanılanlara tam olarak uyuyor. Yaşanılan krizle beraber herkes “bu teknolojileri kendimiz üretemiyor muyuz” gibi soruları sormaya başladı. Ve ortaya çıktı ki Türkiye’de son  yıllarda bu konuda ciddi gelişmeler oluyor.

Artık kullanacağımız teknolojileri kendi bünyemizde üretmemizin önemi iyice ortaya çıkmıştır. Bundan sonra hepimiz bunun için çalışmalıyız. Son olarak Friendfeed üzerinde İsrail’le yaşananlar üzerine yazdıklarımı sizinle paylaşmak istiyorum:

“İsraile ait bisküvi, meşrubatları vs… tüketmemekle birşey olmaz arkadaşlar. Gerçekten birşeyler yapmak istiyorsanız işinizi en iyi şekilde yapın. Yazılımcıysanız İsrailden aldığımız yazılımlara alternatif yazın, mühendisseniz İsrailden aldığımız teknolojileri yerli olarak geliştirin. Yapabileceğiniz en iyi şey bu inanın!”

Fotoğraf: Yerli İnsansız Uçağımız Bayraktar

[ad#ad-1]