Dünya Elektronik Mühendislerinin DurumuElektronik mühendisliğiyle ilgili internetteki önemli yayınlardan biri olan “Electronics Design News “ sitesi belirli aralıklarla sektörün genel olarak durumuyla ilgili araştırma ve anketler yayınlamaktadır.Sitede geçtiğimiz günlerde çıkmış olan yeni bir “küresel rapor”da elektronik mühendisliğinin durumu ve mühendislerin iş tatmini gibi konulara değinilmiş.Buradaki bazı sonuçları sizlerle paylaşmak istiyorum:

Rapordan çıkan genel sonuç dünyanın değişik yerlerinde çalışan mühendislerin genel olarak aynı eğilim ve kaygıları paylaştıkları. İş tatmini, uzun çalışma saatleri, iş-özel yaşam dengesi, gelir durumu gibi konular bütün mühendislerin paylaştığı ortak konular olarak öne çıkıyor.

Mühendislerin meslekleriyle ilgil düşünceleri de ortak noktalarda buluşuyor : Problem çözmekten zevk almak, sürekli yeni şeyler öğrenmek mühendislerin işleriyle ilgili önemsedikleri konuların başında geliyor.Tabi ki hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmanın zorluğu da herkesin ortak derdi.

Genel olarak mühendisler arasında iş tatmini oranı yüksek.

Ar-Ge alanında çalışan mühendislerin 35’li yaşlara geldiklerinde proje yönetimi ,satış ve pazarlama gibi daha “soft “ alanlara kaydıkları gözleniyor.Burada AR-GE mühendisliğinin zor ve fedakarlık isteyen bir alan olmasının ve belirli bir yaştan sonra genç, dinamik mühendislerle rekabet edilebilmesinin zorluğunun rol oynadığı söylenebilir.Uzun yıllar AR-Ge tecrübesi kazanmış birçok mühendis kendi işini kurmayı düşünmekte.

Birçok mühendis uzun çalışma saatleri ve yorucu tempodan şikayet etse de ortaya yeni bir ürün koymanın verdiği tatmin duygusunun buna değdiğini düşünüyor.

Raporda farklı disiplinler arasında uzmanlaşmış – örneğin analog ve dijital elektronik ,ya da donanım ve yazılım – insan gücü açığının giderek arttığı belirtiliyor.Bunda giderek artan bilgi birikiminin zorunlu olarak tek alanda uzmanlaşmayı getirdiği sonucu çıkarılabilir.Ayrıca farklı alanlarda kendilerini geliştiren “genelci” mühendislere olan talebin de artacağı öngörülebilir.

Genelde mühendisler salt AR-GE mühendisliği yapmanın ufuklarını daraltacağı görüşünde. Bu düşünce ile mühendisler arasında finans, yönetim gibi alanlarda yüksek lisans yapma eğilimlerinde de artış olduğu söylenebilir.

Raporda Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya , Kore , Tayvan ve Hindistan’dan birçok mühendisle yapılmış olan anket sonuçları temel alınmış.Araştırmanın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.edn.com/article/CA6495294.html