Tarihimizden bir havacılık dahisi: Vecihi Hürkuş

VecihiHurkus

Daha önce “Bu ülkede hiç bir başarı cezası kalmaz” başlığındaki yazımda size Nuri Demirağ’dan bahsetmiştim. Şimdi de yine havacılık alanındaki deha denilebilecek kişilerden birisi olan Vecihi Hürkuş’tan bahsetmek istiyorum. Daha önce yaptıklarını az çok bildiğim bu şahsiyete şu sıralar okuduğum kitapta bahsettiği anılarıyla birlikte hayranlığım birkaç kat daha arttı.

Bir çoğunuz Vecihi Hürkuş’un hikayesini “Kardeş Payı” dizisindeki kısa animasyon filmle öğrenmiş olabilirsiniz. İzlememiş olanlar aşağıda o videoyu bulabilir:

Vecihi Hürkuş’un anlattıklarını okuyunca “insan gerçekten hayret ediyor”. 1920’li ve 30’lu yıllarda dünyada havacılık sektörü yeni gelişirken bu azimli insanın yaptıklarını okuyunca gerçekten şaşıracaksınız. Aynı zamanda karşılaştığı güçlükleri ve kendisine yapılanları okuyunca da biraz sinirlenebilirsiniz.

Vecihi Hürkuş’u merak ediyorsanız Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Bir Tayyarecinin Anıları” adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitapta Vecihi Hürkuş’un çalışmalarını ve hayatını kendi dilinden okuma şansı bulacaksınız.

Kitaptaki bir bölümden çektiğim fotoğrafta, Vecihi Hürkuş’un ülkemizde hangi ilkleri gerçekleştirdiğini görebilirsiniz:

VecihiHurkusIlkler

Vecihi Hürkuş’la ilgili daha fazla birşey anlatmayacağım. Önerdiğim kitabı okuyabilirsiniz. İnsanın içini acıtıyor ama bu ülkenin teknoloji tarihini merak eden herkesin okuması gereken eserlerden. Bu kitabın 14 yılda sadece 2 baskı yapmış olması da ayrıca acı bir durum. 2000 yılına kadar Yapıkredi yayınları dışında kimse yayınladı mı onu da bilmiyorum. Olmadıysa eğer ona da şaşırmam doğrusu. Sahi ya bize tarih diye palavra mı okuttular da bu tür insanların adını hiç duymadık? Tarih olarak anlatılanlar Cumhuriyet’in kuruluşu ile bitiyor ama sonrasında da ibret alınacak çok olaylar var. Buldukça sizinle paylaşmaya devam edeceğim.