Robot Teknolojileri Zirvesindeydim

Dün (3 Mart 2012) Üsküdar Belediyesi’ne ait Üsküdar Gençlik Merkezi Robotik Topluluğunun düzenlediği “robot teknolojileri zirvesi”ne katıldım. Gerçekten harika bir organizasyondu. İçerik olarak üniversitelerde düzenlenen organizasyonlardan daha iyiydi diyebilirim. Kale Altınay, Baykar Makina, Microsoft Türkiye, iRobot Türkiye gibi firmaların katıldığı organizasyonda yapılan  sunumların hepsi birbirinden ilginçti. Ülkemizde robotik alanında yapılan çalışmaları yakından görme olanağı buldum.

Kale Altınay firmasının kurucusu Hakan Altınay ülkemizde gerçekleştirdikleri endüstriyel robot çalışmalarından bahsetti. Endüstriyel robotlar alanında ilkleri başarmış olan Kale-Altınay firmasının çalışmaları gerçekten gurur verici. Son olarak yurtdışında bir mekatronik merkezi kuracaklarını söyledi. Geçmişte bir anısından bahseden Altınay’ın verdiği ” bizi gerçekten alanına hakim insanların yönetmesi lazım” ve “Türkiye’de teknoloji üretmek kolay bunu kabullendirmek ve üretime geçirmek ise çok zor” mesajları ise oldukça düşündürücüydü.

Baykar Makina firmasından Selçuk Bayraktar firmanın milli ve özgün insansız hava araçları konusundaki çalışmalarını anlattı. Ordumuz tarafından kullanılan Bayraktar – Gözcü Mini İHA sisteminin Katar’a satılarak ilk yurtdışı satımını gerçekleştirdiğini öğrenmekten mutluluk duydum.

Sabancı Üniversitesi’nden Doç.Dr. Kemalettin Erbatur Sabancı Üniversitesi bünyesinde geliştirdikleri insansı robot SURALP ile ilgili çalışmalarını aktardı. İnsansı robot konusunda şu anki en önemli örneğimiz olan SURALP’i inşallah gelecekte koşarken göreceğiz 🙂

Etkinlikte yapılan diğer sunumlar da oldukça ilgi çekiciydi. Robotların günümüzde geldiği noktayı görmüş olduk. Görünen o ki artık hayatımızın her alanında robotları daha çok görmeye başlayacağız.
Etkinliğin en güzel yanı ise genç arkadaşların göstermiş olduğu ilgiydi. Salon bütün oturumlar boyunca ağzına kadar doluydu ve bütün sunumlar oldukça yüksek bir ilgi ile izlendi. Robotik konularına bu kadar ilginin olması gerçekten çok sevindirici. Her seferinde vurgulanan “genç nüfüsumuzun” teknoloji konusunda yapacakları ülkemizin bu alandaki yerini de belirleyici olacaktır. Bu nedenle bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Üsküdar Gençlik Merkezi’nden gerçekten etkilendim. İçerisinde konferens salonlarından, fitness salonuna, eğitim atölyelerinden, kafeteryasına kadar birçok alanı barındıran tesis gerçekten övgüyü hakediyor. Böyle bir imkanı sundukları için Üsküdar Belediyesi’ni tebrik ediyorum.

Bu güzel etkinliği gelecek senelerde de görmeyi diliyorum…

Üsküdar Gençlik Merkezi web sitesi: http://www.ugmrk.com/
Facebook sayfası: http://www.facebook.com/ugmrk

[ad#ad-1]