Kısa kısa – 2

Son dönemde hakkında yazmak istediğim konular kafamda oldukça birikti. Hepsi için ayrı bir yazı yazmaktansa kısa kısa hepsine değinmek istiyorum.

Geçen hafta teknoloji dünyasında belki de çok göz önüne gelmeyen bir haber vardı. Amerika’da Boston Dynamics firması insandan hızlı koşabilen bir robot geliştirdi. Boston Dynamics’in daha önce yük taşıma amaçlı geliştirilen “robot katırını” da görmüştük. Ancak bu seferki gerçekten çok etkileyici.Proje Amerika’nın özel projelerinden sorumlu DARPA tarafından yürütülüyor. İnternet’in de geliştirilmesinin kökeninde de bulunan bu kurum en önemli savunma projelerini yürütüyor. Buradan geliştirilen robotların geleceğin savaşları için hazırlandığını rahatlıkla çıkarabiliriz. 2012 yılında biz hala askerlerimize 1930’lu yıllardan kalma mühimmatları taşıtırken teknolojinin bayraktarı ülkeler insan kullanmadan savaşacakları günlere hazırlanıyorlar. Buradan çıkarmamız gereken dersler olduğuna inanıyorum. Afyon’daki üzücü olayda şehit düşen askerlerimizi rahmetle anıyorum.

* * *

Son yıllarda tabletler hayatımızda önemli bir yer tutmayı başardı. Diğer firmalar her ne kadar Ipad’in hükümranlığını kırmaya çalışsalar da bunu başardıklarını söylemek zor.  Apple ürünlerine karşı en büyük rekabet yılların elektronik firmalarından değil ama çok farklı bir kulvarda işe başlayan bir firmadan geliyor: Amazon. Amazon asıl önemli şeyin cihazlar değil kullanıcı deneyimi ve içerik olduğunu kavrayıp buna göre hareket ediyor. Geçtiğimiz günlerde yeni ürünlerini tanıttığı etkinlikle Kindle tabletlerin yeni versiyonları görücüye çıktı. Donanımlar giderek gelişmeye ve ucuzlamaya devam ediyor, bakalım kızışan rekabet sonucu neler göreceğiz…

[ad#ad-1]

* * *

Kendi yazdığım Arduino kitabının da çıktığı Dikeyeksen yayınlarından yeni iki kitap daha çıktı. Son dönemde gerçekten çok güzel yayınlar çıkaran Dikeyeksen’den çıkan Mikrodenetleyiciler ve elektronik ve Android Oyun Programlama kitaplarının büyük bir boşluğu dolduracağına inanıyorum. Özellikle Devrim Çamoğlu’nun elektronik kitabının hep eksikliği duyulan Türkçe elektronik kaynakları konusunda bir yarayı kapatacağına inanıyorum.Yazarın Robotik kitabındaki özenli grafik çalışmalarını düşününce hem içerik hem de görsellik olarak güzel bir eser çıktığına inanıyorum. Henüz edinmediğim kitabı aldığımda izlenimlerimi buradan paylaşacağım.

[ad#ad-1]