Gömülü yazılım mı? O da ne!

İnsanın yaptığı işi birkaç cümlede anlatamaması gerçekten çok kötü. Hele de yaptığınız iş “gömülü yazılım” gibi kulağa kuantum fiziği kadar yabancı gelen bir alansa. Şuna benzer diyalogları yaşamanız oldukça olası :
– Ne iş yapıyorsun?
– Gömülü yazılımcıyım.
–  ???
–  Aslında elektronik mühendisiyim. Ancak elektronik sistemler üzerinde çalışan yazılımlar yapıyorum.
–  Haa anladım bilgisayar mühendisi gibi bir iş yapıyorsun. Yazılım yani…
–  Eh sayılır…

Herkesin günlük hayatında kullandığı onlarca elektronik sistemin içinde yazılımlar çalıştığını bilmemesi ne kadar da hazin. Yazılım denildiğinde insanların aklına sadece kişisel bilgisayarlardaki yazılımlar geliyor. Günlük hayatımızda gömülü sistemlerin yerini merak edenler Onlar her yerde:Gömülü sistemler adlı yazıma bakabilirler.

Günümüzde üniversitelerdeki mesleki bölümlerle piyasada yapılan iş ve meslek tanımlamalara baktığımızda çoğu zaman birebir ilişkiler göremiyoruz. Üniversitelerde “satış mühendisliği” diye bir program bulunmamasına rağmen (en azından benim bildiğim bir tane yok) iş ilanlarına baktığınızda ciddi anlamda satış mühendisi arayışında bulunan firmaları görebilmekteyiz. Bunun dışında “satın alma mühendisi, kalite mühendisi “ gibi ünvanları da sıkça duyuyoruz.

Gömülü yazılım  da direk olarak üniversitelerdeki bölümlerde bir karşılığı bulunmayan dallardan biri. Ülkemizde adının hiç duyulmamasını bir yana bırakırsak,  Amerika gibi teknoloji üretiminde lider ülkede bile gömülü yazılım adında üniversite bölümleri pek bulunmuyor. Genelde bu işleri yapanlar bizdeki bilgisayar mühendisliğinin karşılığı diyebileceğimiz bilgisayar bilimleri (computer science) veya elektronik mühendisleri mezunları oluyor.

Son zamanlarda Google’da “gömülü yazılım” kelimelerini yazınca ilk sırada blogumun çıkması her ne kadar beni sevindirse de  hala bu konuda ülkemizde elle tutulur bilgi birikiminin oluşmadığını görmek de bir o kadar üzüyor. Ülkemizde de bu konuda birçok çalışma yapıldığını biliyorum. Ancak stratejik bir alan olarak gömülü yazılım konusunun hala öneminin kavranamadığı ortada.

Her gün ülkemizde geliştirilmeye başlanan (en azından öyle olduğu söylenen) birçok projeye rastlıyorum. Bunlar memnuniyet verici. Özellikle savunma sanayiinin liderliğinde başlamış olan bir ivmelenme göze çarpıyor. Birbiri ardına “milli” projelerin başladığını görüyoruz.

Artık hayatımızın her alanında kullanılan cihazlar ve sistemler içlerindeki yazılımlarla çalışıyor ve hayatlarımızı etkiliyor. Hal böyleyken gömülü yazılımların önemi her geçen gün giderek artıyor. Bu alanın ükemizde de hakettiği yeri bulması için elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Sadece yazarak da olsa…

[ad#ad-1]