Eclipse ile C programlama Ortamının Kurulması

EclipseJuno

Gömülü sistemlere giriş yapmak isteyenlerin ilk yapması öğrenmesi gereken şeylerden birisi C programlama dili. Peki C programlama dilini öğrenmek için hangi platformu kullanabiliriz? Aslında başlangıçta C öğrenmek için herhangi bir mikrodenetleyici üzerinde çalışmaya gerek yok. Temel C programlamayı bilgisayarımızda çalışarak kavramları öğrenebiliriz. Bu yazıda Eclipse geliştime ortamını ve bu ortamda nasıl C programlama çalışabilmek için gerekli ortamın kurulumunu kısaca anlatacağım. Anlattıklarımı Windows 7 üzerinde çalıştırdım.

Eclipse Tümleşik Geliştirme Ortamı

Eclipse tümleşik geliştirme ortamı (IDE), Eclipse Vakfı tarafından aynı isim adı altında yürütülen projelerden birisidir. Çeşitli firmaların desteğiyle birçok açık kaynaklı proje geliştiriliyor. Eclipse hakkında daha fazla bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz.

Bugün birçok firma kendi geliştirme ortamlarını Eclipse ile entegre ederek piyasaya sürüyor. Dolayısıyla Eclipse ortamına aşina olduğunuzda birçok farklı firmanın ürünleriyle çalışmak da kolay hale geliyor.

Windows ortamında Eclipse ile C ve C++ dillerinde geliştirme yapabilmek için bir derleyicimizin olması gerekiyor. Burada MinGW olarak bilinen ve GNU araçlarının Windows ortamında kullanımını sağlayan paketi kullanacağız.

MinGW Kurulumu

MinGW açık kaynaklı GNU araçlarını Windows üzerinde kullanabilmemizi sağlıyor. MinGW’yi bu linkteki sayfadan indirebiliriz. Bunun için direk olarak “Looking for the latest version? Download mingw-get-inst-20120426.exe (662.7 kB)yazan linke tıklayarak otomatik kurulum versiyonunu indirebilirsiniz.

MinGW ile ilgili şuradaki notları okumanızı tavsiye ederim. “Getting Started” bölümünde de söylendiği gibi kurulumu yaptığınız klasör isimlerinde boşluk bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Mümkünse kurulumu c:\MinGW gibi bir klasöre yapın.

Kurulum dosyasını çalıştırıp klasik “next” adımlarını takip edebilirsiniz. Kurulum sırasında “download latest repository catalogues” seçeneğini seçmelisiniz. “Select Components” penceresinde de  C compiler, C++ Compiler, MSYS Basic System ve MinGW Developer Tooltkit seçeneklerini seçerek ilerleyin.

Eclipse’in Kurulumu

Eclipse geliştirme ortamını bu linkten indirebilirsiniz. Eclipse ile birçok dilde geliştirme yapılabiliyor. Burada “Eclipse for C / C++ Developers” versiyonunu indirip kullanacağız.

Eclipse herhangi bir kurulum gerektirmiyor. İndirdiğimiz zip dosyasını açıp içerisindeki Eclipse.exe dosyasını çalıştırmamız yeterli. Eclipse ilk açılışta bizden bir “Workspace” klasörü belirlememizi isteyecektir. Workspace, projelerimizin kaydedileceği klasörü belirtiyor.

Eclipse File >> New menüsünden yeni bir C veya C++ projesi oluşturabiliriz. Açılan Pencerede “Hello World ANSI C Project” ve Toolchains” menüsünden de “MinGW GCC” seçeneklerini seçererek yeni bir proje oluşturabiliriz.

Run Menüsü altındaki Run seçeneğini seçtiğimizde projemiz derlenecek ve aşağıdaki Console penceresinde programımızın çıktısı görüntülenecektir.


Eclipse ile Hata Ayıklama (Debugging) İşlemleri

Eclipse oldukça kapsamlı bir geliştirme ortamı. Eclipse içerisinde yapılan değişik işlemler için gerekli pencere düzenlerine “Perspective” adı veriliyor. Kod yazarken farklı, hata ayıklarken farklı pencerelere ihtiyaç duyarız. Hata ayıklama işlemi için Window >> Open Perspective menüsünden Debug Perspective seçeneğini seçiyoruz. Bu seçenek görünmüyorsa Others seçeneğini seçip açılan pencereden yine Debug seçeneğini seçebilirsiniz.

Örnek programda bir for döngüsü ile 10 kez “Hello World” yazdırıyoruz. Burada “Hello World” yazdırdığımız satırın başına bir “breakpoint” koyarak debug işlemi yapacağız. Run menüsünden Debug seçeneğine basark (veya F11 tuşuna basarak) debug işlemini başlatabiliriz. Programımız breakpoint’in olduğu noktaya geldiğinde otomatik olarak duracaktır. Sağ üstteki pencerede i değişkeninin o anki değerini görebiliriz.

Eclipse ve MinGW ile C veya C++ programlama dili üzerine çalışmalar yapabilirsiniz. Gömülü sistemler için gereken temel C programlama çalışmalarını da bu araçlar üzerinde yapabilirsiniz. Sonrasında çalıştığınız platforma özel bilgileri öğrenmeye geçebilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle…

[ad]