C Programlama Öğrenmek İçin Kullanılabilecek Ortamlar

ANSI-C

Gömülü sistemler konusunda çalışmak için en başta bilinmesi gereken şeylerden birisi C programlama dilidir. Gömülü sistemler alanında en çok kullanılan C dili hakkında daha önce de birkaç yazı yazmıştım. Hatta Eclipse geliştirme ortamında C programlama için nelerin kurulması gerektiğini de anlatmıştım. C programlama hakkında çok fazla soru alıyorum. Bu yazımda da C programlama öğrenmek için başka hangi ortamları kullanabieceğimizden kısaca bahsedeceğim.

1 . Eclipse + GCC

Eclipse ve GCC derleyicisini kullanarak C programlama yapmak için gerekli olanları daha önceki bir yazımda anlatmıştım. Burada tekrarlamayacağım.

2. Microsoft Visual Studio

Visual Studio, Microsoft firmasının Windows işletim sisteminde yazılım geliştirmek için sunduğu tümleşik geliştirme ortamı. Oldukça gelişmiş özelliklere sahip bu platformda C++, C# ve VB dillerinde yazılım geliştirilebiliyor. C++ derleyicisinde C kodları yazmanız mümkün. Visual Studio’nun “Community” versiyonu ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Buradan indirebilirsiniz.

3. Tutorials Point – Online Compiler

Son dönemde bulut tabanlı sistemlerin arttığını görüyoruz. Bunun örneklerinden birisi de herhangi bir kurulum yapmadan web tarayıcımız üzerinde kod yazarak çalışabileceğimiz web siteleri. Tutorials Point web sitesinde birçok dil için online derleyici bulunuyor. C çalışmak için bu sitedeki online C derleyicisini kullanabilirsiniz.

4. Dev C++

Eski bir geliştirme ortamı olmasına rağmen Dev-C++ da C ve C++ çalışmaları yapmak için kullanılabilir. Dev C++’ı şuradan indirebilirsiniz.

4. Code Lite

Code Lite geliştirme ortamını kullanmak için bilgisayarınızda başka bir derleyicinin kurulu olması gerekiyor. Bunun için MinGW’yi kurabilirsiniz. Code Lite web sitesine de bu linkten ulaşabilirsiniz.