Sevindirici Gelişmeler

Son dönemde hepimizin farkettiği gibi teknoloji geliştirme alanında oldukça olumlu gelişmeler yaşanıyor. Birbiri ardına yerli proje haberleri duyuyoruz, AR-GE merkezlerininin açıldığını görüyoruz. Bunun dışında 5-6 sene öncesine kadar elektronik tasarım üzerine internette de hiç olmadığı kadar Türkçe içeriğin arttığını görüyorum. Örnek olarak MCU-Turkey sitesinde oldukça güzel yazılar yayınlanıyor, takip etmenizi öneririm.

Aşağıdaki resimde son dönemde bloguma gelen aramaların listesini görüyorsunuz. Özellikle ARM işlemciler konusunda ilginin giderek arttığı açık bir şekilde görülüyor:

 

Artık geçmişte yurtdışından getirmenin oldukça zor olduğu birçok geliştirme kitini ülkemizde de kolaylıkla bulmak mümkün. Robotistan.com, robitshop.com ve Çizgi-Tagem Market gibi sitelerden neredeyse yurtdışı fiyatlarıyla istediğimiz ürünleri satın alabiliyoruz.

STM32F4 Discovery Kartı

Benim de blogumda tanıttığım STM32F4- Discovery Kartını oldukça uygun bir fiyata Çizgi-Tagem‘den satın alabilirsiniz.  Bu kart ile gerçekten güzel projeler gerçekleştirebilirsiniz. Kart ile ilgili yine MCU-Turkey ve Picproje.org sitelerinde oldukça güzel bilgiler bulabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Arduino ile ilgili bir etkinlik gerçekleştirdik. Arduino konusunda da giderek artan bir ilgi sözkonusu. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Friendfeed üzerindeki grubumuzdaki arkadaşlarla Arduino Türkiye adlı bir oluşuma girdik. Yakın zamanda başka etkinlikler de düzenlemeyi düşünüyoruz.

Arduino konusunda vermek istediğim bir diğer haber daha var:  Kısa bir süre sonra Dikeyeksen Yayınları‘ndan Arduino kitabım çıkacak! Arduino konusundaki Türkçe kaynak eksikliğini bir nebze olsun giderebileceğini düşünüyorum.

Kitapta Arduino’nun programlanması, dijital ve analog giriş-çıkış işlemleri, seri haberleşme, LCD kullanımı, kalıcı hafıza işlemleri gibi birçok konuyu bulabileceksiniz. Kitabı satın almak için birazcık daha beklemeniz gerekiyor. İlk Türkçe Arduino kitabı olacak bu çalışmamın herkese faydalı olmasını diliyorum…

Daha çok sevindirici gelişmeler olması dileğiyle…

[ad#ad-1]