Evlerimiz akıllanıyor

Akıllı Evler, akıllı klima

Bu yazıyı bugün gördüğüm “Vestel SMS Kontrollü akıllı klima” haberinden sonra yazmaya karar verdim. Yıllardır biribirinin benzeri ve enerji tasarrufu dışında pek de yenilik içermeyen elektrikli ev aletleri ve beyaz eşyalardan sonra bu tür haberler duymak insanı sevindiriyor. Ancak SMS ile kontrol edilebilme gibi artık çok geç kalınmış ve ufak bir yeniliğin de ballandıra ballandıra anlatılması insanı üzmüyor değil. Yenilik anlamında bu alanda yapılabilecek daha çok şeyler var. Burada GSM operatörüyle bir anlaşma yapıldığından SMS kontrol tercih edilmiş sanırım. Aslında IP üzerinden bir kontrole olanak verilmesi çok daha kullanışlı ve “akıllı” sistemlerin tasarlanmasına olanak sağlayabilirdi. Şu sıralar dünyada tüketici elektroniğindenki son trend “her cihaza bir IP”.

Önümüzdeki günlerde buna benzer “akıllı cihaz” haberlerini çokça duyacağız gibime geliyor. Elektroniğin içerisine girmediği hemen hemen hiçbir alan kalmadı. Artık klimalarımızda bile elektronik sistemler ve “gömülü yazılımlar” bulunuyor. Aslında akıllı cihaz denilen şeyler de elektronik sistemler ve bunlar içerisindeki yazılımlardan ibaret.

Buradan yakın zamanda bölüm seçimi yapacak olan üniversite adayı arkadaşlarımıza da bir hatırlatma da bulunmak istiyorum: Önümüzdeki dönemde bu tür akıllı sistemleri tasarlayacak “akıllı mühendislere” bolca ihtiyaç olacak, tercihlerinizde bunu da göz önünde bulundurun.

[ad#ad-1]