CooCox IDE ile STM32F4 Discovery üzerinde hata ayıklama işlemleri

stm32f4_discoveryÖnceki yazımda CooCox adlı geliştirme ortamıyla STM32F4 Discovery kartını nasıl programlayabileceğimizi anlatmıştım. Şimdi de yine aynı ortamda hata ayıklama işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Configuration >> Debug menüsünden ST- Link ile ilgili ayarları yapmış olmamız gerekiyor.

Hata ayıklama işlemi için önceki yazıda çalıştırdığımız deneme projesi üzerinden gideceğim. IDE üzerindeki “debug” tuşuna basarak debug moduna geçirebiliriz. Bundan önce programımızda herhangi bir satıra “breakpoint” koyarak programın bu noktaya geldiğinde durmasını sağlayabiliriz.

Programımızı F11 veya F10 tuşlarına basarak ilerletebiliriz.

F10’a bastığımızda (step over) o satırdaki kod işletilerek bir sonraki satıra atlayacaktır.

F11’e bastığımızda ise (step into) eğer o satırda bir fonksiyon çağrısı yapılıyorsa fonksiyonun içine girilip yürütmeye oradan devam edilir.

Run to Line” komutu ile de programın imlecin koyulduğu satıra kadar işletilip orada durmasını sağlayabilriiz.

Debug işlemi başladıktan sonra View menüsündeki “registers” penceresini açarak kaydecilere yüklenen değerleri de canlı olarak görebiliriz. Bunun yanına variables penceresinde istediğimiz değişkenlerin o anki değerlerini, breakpoints penceresinden de koyduğumuz breakpointleri görebiliriz.

Yukarıda anlattıklarıma ait ekran görüntülerini aşağıda görebilirsiniz:

Yine View >> Disassembly penceresinde yazdığımız C kodlarının karşılığında üretilen assembly kodlarını da görebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi CooCox IDE ile programlama ve hata ayıklama işlemleri kolaylıkla yapılabiliyor. Henüz yeni incelemeye başladığım CooCox ortamının kullanım kolaylığı ile oldukça popüler hale geleceğini düşünüyorum.