COOCOX IDE ile STM32F4 Discovery Programlama Ortamının Kurulumu

stm32f4 Discovery KartıBilindiği üzere ARM tabanlı mikrodenetleyicilerin programlamasında geliştirme ortamı ve derleyici işleri biraz sıkıntılı. 8 bit mikrodenetleyicilerdeki gibi ücretsiz derleyiciler kolay bulunmuyor. Keil, IAR, Attolic gibi geliştirme ortamları genellikle ücretli olarak satılıyor. Ücretsiz versiyonlarında da sınırlamalar var. Eclipse ile GCC’yi beraber kullanıp bir programlama ortamı kurmak mümkün ancak bu ortamı çalışır hale getirmek bir hayli zahmetli.

Yakın zamanda keşfettiğim ve kolay kurulumu ile dikkat çeken COOCOX adlı IDE ile STM32 kitlerini kullanmaya başlamak oldukça kolay.Burada COOCOX IDE ile STM32F4 Discovery kartını programlamak için gerekli kurulum adımlarını anlatacağım. (Windows 7 üzerinde)

[ad#ad-2]

Programlayıcının Kurulumu
Kartımızı programlamak için öncelikle kartın üzerindeki ST-Link programlayıcısının sürücüsünü kurmak gerekiyor:

ST – Link Driver: http://www.st.com/web/en/catalog/tools/PF258167

ST- Link ile STM32 kartlarına program atabiliyoruz. ST-Link düzgün olarak kurulduğunda kartı taktığınızda Windows Aygıt Yöneticisinde ST-Link görülecek:

stlink-usb

Sürücüyü kurduktan sonra ST-Link Utility’i de kurarak programlayıcının çalışıp çalışmadığından emin olabiliriz:

ST – Link Utility: http://www.st.com/web/en/catalog/tools/PF258168

ST-Link Utility STM32’lere program atmak için kullanılıyor. Hem kendi arayüzünden hem de komut satırından çağırılarak kullanılabiliyor.

STM32F4 Discovery kartını USB kablosuyla bilgisayara bağlayıp ST – Link Utility üzerindeki “Connect to the Target” butonuna bastığımızda aşağıdaki gibi mikrodenetleyici ile ilgili bilgilerin görünmesi gerekiyor.

st-link utility

Buraya kadar kartımıza program atmakla ilgili gerekenleri hazırlamış olduk. Şimdi geliştirme ortamına geçebiliriz.

[ad#ad-2]

Derleyicinin Kurulumu

Önce aşağıdaki linkten ARM GCC derleyicisinin en son sürümünü indiriyoruz:
(13.06.2013 – Latest version is 4.7-2013-q1-update)
https://launchpad.net/gcc-arm-embedded/+download

Kurulumu klasik “next next” adımlarıyla geçiyoruz. Son adımda karşımıza çıkan checkbox’ların üçünü de işaretlememiz gerekiyor. 3. checkbox ile Windows Path değişkenlerine derleyicinin bulunduğu klasör adresi eklenmiş oluyor. Böylelikle derleyiciye komut satırından herhangi bir klasör altından erişmek mümkün hale geliyor.

GCCSetup

Böylelikle derleyiciyi de kurmuş olduk. Şimdi CooCox IDE kurulumuna geçebiliriz.

CooCox IDE Kurulumu

CooCox IDE’yi aşağıdaki sayfadaki “Download the latest CoIDE directly  linkinden indirebilirsiniz. İndirirken email adresinizle kayıt olmanız gerekiyor. Ardından dosyayı indirebilirsiniz. Boyutu 259 mb. Kurulumu yine bütün adımları geçerek yapabilirsiniz.

http://www.coocox.org/CooCox_CoIDE.htm#

Kurulumu tamamladıktan sonra masaüstünde oluşturulmuş olan COIDE kısayolundan IDE’yi çalıştırabilirsiniz. CoIDE Eclipse tabanlı bir geliştirme ortamı, bu nedenle Eclipse aşinalığınız varsa kullanmakta pek sıkıntı yaşamazsınız. CoIDE’de hoşuma giden oldukça güzel özellikler eklenmiş. “Repository” özelliği ile projeler için gerekli olan kütüphane ve örnek kod dosyalarını IDE üzerinden otomatik olarak indirebiliyoruz. Ayrıca geliştiriciler tarafından paylaşılmış olan birçok kütüphane de var.

İlk Projenin Oluşturulması
CooCox IDE açıldıktan sonra “New Project” butonuna basarak (ya da Project menüsünden) yeni bir proje oluşturuyoruz. Projenize isim verirken Türkçe karakterler kullanmamaya özen gösterin. Chip seçimini STM32F4 Discovery kartının üzerinde bulunan STM32F407VG olarak yapıyoruz. Sonrasında daha önceden yüklemiş olduğumuz ARM GCC derleyicisinin konumunu Project >> Select ToolChain Path menüsünden COIDE’ye kaydetmemiz gerekiyor.

Proje oluşturma adımları aşağıdaki gibi:

Projemizi oluşturduktan sonra “repository” penceresinde istediğimiz kütüphaneleri programımıza dahil edebiliyoruz. “Others” sekmesinden “GPIO” seçimini yaptığımızda GPIO kullanımıyla ilgili kütüphaneler otomatik olarak programımıza eklenecek. “Components” penceresinde GPIO  (with 1 example) seçeneğine tıkladığınızda GPIO örnekleri penceresi açılacak. Buradan STM32F4 Discovery kartı için olan örneğin (STM32F4Discovery-IOToggle) “add” seçeneğine tıkladığınızda kodlar otomatik olarak projeye eklenecek. Örnekle gelen “main.c” dosyasını kullanacağımızdan projemizde daha önceden bulunan  “main.c” dosyasını silmek gerekiyor.

View >> Configuration menüsünden ST-Link’i programlayıcı olarak kullanmak için gerekli ayarları yapmak gerekiyor:

ST-Link Configuration

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra “Build (F7)” butonuna basıp programı derleyebiliriz. Program derlendiğinde Console penceresinde “BUILD SUCCESSFUL” yazısını göreceksiniz.

Sonrasında Flash >> Program Download menüsünden veya “Download Code to Flash1 butonuyla kodu karta yükleyebilirsiniz. Program yüklendikten sonra STM32F4 Discovery kartı üzerindeki 4 LED’in ard arda yandığını göreceksiniz.

CooCox IDE’nin pratik yapısı gerçekten hoşuma gitti. Kurulumla ilgili çok sıkıntı çekmeden hızlıca geliştirme ortamını kurup hemen projelerimize odaklanmaya başlamamızı sağlıyor. Hem de kod boyutu sınırlaması olmadan.

Bu yazımla birlikte çekmecelerde tozlanmaya bırakılmış STM32F4 Discovery kartlarının tekrar gün ışığa çıkmasını ve yeni yeni projeler yapıldığını görmeyi umut ediyorum. Lütfen sizler de yaptığınız projeler hakkında bloglar yazarak bizimle paylaşın.

[ad#ad-2]

CooCox Web Sitesi: http://www.coocox.org/Index.html