Buruk bir Cumhuriyet Bayramı yazısı…

Bugün 29 Ekim 2012, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yılı. Yıkılan bir imparatorluğun küllerinden zor koşullar içerisinde doğan Cumhuriyetimiz 89 yıllık bir delikanlı artık. Sıfırdan belki de eksilerden başladığı medeniyet savaşında 89. yılını doldurdu. Gidecek çok yolumuz var… Hala “muasır medeniyetler” seviyesinde olduğumuzu söyleyemeyiz.

Bugün enerjimizi, bütün çabamızı gelişmek, ilerlemek için harcamamız gerekirken hala kendimizi tekrar ediyoruz. 70’li yıllarda kutuplaşmayı en uç noktada yaşamış ülkemiz bugün benzer olayları yaşıyor. Bütün enerjimizi, gücümüzü adeta hem gazına hem frenine basılan bir araba gibi boşa harcıyoruz. Birbirimizle çatışmakla harcadığımız zaman ve enerji bizi medeniyet savaşında yine gerilerde bırakacak gibi görünüyor. Dünyada bir çağ devrilip yenisi görünürken biz yine kısır döngüler içerisinde debeleniyoruz.

Klişe kutlama cümleleri kurmak istemiyorum. Bugün yaşadıklarımız umutlarımı azaltıyor maalesef. Ama hala kısır çatışmalardan kaçıp doğru bildiği yolda azimle çalışan insanların var olduğunu biliyorum ve bununla avunuyorum.

Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun, herşeye rağmen…