Android İşletim Sistemi ve Gömülü Sistemler

Son yıllarda mobil dünyanın yükselişine tanık oluyoruz. Önce telefonlarımız “akıllı” hale gelmeye başladı şimdi ise etrafımız tablet PC’lerle dolup taşıyor. Mobil dünya yükselirken mobil işletim sistemlerinin de kıyasıya rekabetine tanık oluyoruz. Son dönemde üzerinde çalıştığımız projeler dolayısıyla yükselişi baş döndüren Android işletim sistemiyle tanıştım. Giderek de daha çok sevmeye başladım. Günlük kullanımı dışında Android’in elektronik ve gömülü sistemler alanı açısından önemli gördüğüm yönlerini paylaşmak istiyorum:

1- “Mobilize” oluyoruz!

Günlük yaşamımızda cep telefonlarımız vazgeçilmez araçlarımız haline geldi. Her geçen gün işlem gücü olarak daha da gelişiyorlar. Bunun yanında tablet PC’ler de neredeyse diğer bilgisayar satışlarını geçmiş durumda. Buradan anlıyoruz ki önümüzdeki yıllarda bu cihazları hemen her yerde göreceğiz. Artık kullanıma sunulacak olan araçlar ve cihazlar mobil cihazlarla etkileşime girecek  şekilde  tasarlanacaklar. Bu nedenle mobil teknolojilere ve onlarla etkileşime girmeye yönelik çözümlere aşinalık kazanmamız gerekiyor.

2- Google’ın Android vizyonu:

Google’ın her sene düzenlediği Google IO etkinliğine ait izlediğim videolardan birisinde* Android işletim sistemini Android@Home projesiyle başta akıllı ev teknolojileri olmak üzere hayatımızın her alanına sokmayı planladığını gördüm. Yani Android sadece cep telefonları ve tabletler üzerinde çalışmakla kalmayacak yakın bir gelecekte akıllı TV, akıllı ev aletleri ve hatta otomobillerde bu platformu göreceğiz. Android Open Accessory Development Kit adlı geliştirme kiti ile  Android işletim sistemine sahip bir cihaz ile harici bir cihazı konuşturmak mümkün. Bu konuda çalışma yapmak için Microchip firması bir geliştirme kiti** de piyasaya süreceğini duyurdu. Son dönemdeki en önemli gelişmelerden birisi de Google’ın Motorola firmasının mobil teknolojiler bölümünü satın almasıydı. Her ne kadar bunun Motorola’nın elindeki patentler için yapıldığı söylense de Google’ın Android tabanlı donanımları çeşitlendirmek için de kullanacağı çok açık. Bütün bu gelişmeler Android’i daha birçok ürün içerisinde göreceğimizi gösteriyor.

3- Gömülü sistemlerin ortak işletim sistemi olma yolunda ilerliyor:

Android açık kaynaklı bir işletim sistemi olması nedeniyle birçok ürüne uyarlanmış durumda. Gömülü sistem tasarımlarında kullanılan Win CE / Embedded Linux gibi sistemlere iyi bir alternatif olarak ortaya çıkmakta. Embedded Linux sürümlerinde henüz ortak bir platform baskın hale gelememişken Android bu açığı kapatacak gibi görünüyor. Birçok “Single Board Computer” ürünü şimdiden Android desteğiyle satılmakta. Ayrıca endüstriyel uygulamalarda da kullanıldığını görüyoruz. Saab firması Android tabanlı otomobil “bilgi-eğlence” sistemi*** de ilginç örneklerden birisini oluşturuyor.

* Google IO 2011 Etkinliği’nden Android Open Accessory API tanıtımı:

** Microchip Android Accessory Development Kit:

*** Saab Android tabanlı otomobil bilgi-eğlence sistemi: