Teknolojik girişimcilere önerim: Savunma Sanayii

Son dönemde özellik web alanındaki girişimlerin patlaması ile “girişimcilik” konusu oldukça popüler oldu. Ülkemizde de birçok kişi girişimcilik fikrinin peşinden gidiyor. Genellikle gözlemlediğim şey girişimcilik için çoğunlukla web alanının hedeflendiği…

Okuduğum bir haberde Savunma Sanayii bakanımız ” Başkasına güvenerek ordusunu donatan ülkelerin varacağı nokta yok” diyordu.  Bununla bağlantılı olarak ben de girişimcilik konusunda birşeyler yapmak isteyen arkadaşlara “savunma sanayii” alanıyla ilgili önerilerimi sunarak web dışındaki alanlardan birine dikkat çekmek istedim.

Savunma sanayii denildiğinde akla ilk olarak silahlar, tanklar, toplar, uçaklar gelse de aslında günümüzün teknoloji dünyasında savunma da bilişim sistemleri ve elektronik ile iç içe geçmiş durumda.  Zaten bugün kullandığımız birçok teknolojik ürün aslında savunma sanayii kökenli.

Savunma sanayiinde yerli olarak üretilebilecek ürün ve teknolojilerden aklıma gelenler:

1 – İnsansız Araçlar ve alt sistemleri:

Son dönemde ülkemizde hızlı bir gelişme kaydeden alanların başında geliyor. Büyük ve küçük birçok firmamız bu konuda çalışmalar yürütüyor. İnsansız araçlar genel olarak hava, kara ve deniz taşıtları olarak ayrılsa da içlerinde birçok alt sistemi barındırıyor: Aviyonik sistemi, kablosuz haberleşme (RF) sistemi, kamera sistemi gibi… Bu tür projeleri alan büyük savunma sanayi firmaları bu alt sistemleri paketler halinde küçük firmalara paslayabiliyorlar. Böylelikle küçük firmalar da alt-yüklenici olarak projelere dahil olabiliyorlar.

2 – Coğrafi Bilgi Sistemleri yazılımları

Askerlik yapmış olan arkadaşların çok iyi bileceği gibi askerlikte haritaların rolü çok büyüktür. Bütün savaş ve taaruz planları haritalar üzerinden gerçekleştirilir. Ayrıca insansız hava araçlarını uçuran operatörler de uçuşları dijital haritalar üzerinden gerçekleştirirler. Dolayısıyla coğrafi bilgi sistemleri ve dijital harita teknolojileri savunma teknolojilerinin olmazsa olmazlarından. Bu alanda geliştirilen yazılımların askeri alandaki potansiyeli oldukça fazla.

3 – Sahada kullanıma uygun tasarlanmış güçlendirilmiş dizüstü / tablet bilgisayarlar

Askeri alanda kullanılacak sistemlerin belirli fiziki şartlara karşı dayanıklı olması gerekir. Bu konuda birçok standart da var.  Sivil kullanıcılara yönelik üretilmiş kişisel bilgisayarların yanında askeri alana yönelik “güçlendirilmiş” bilgisayarlar da bulunuyor. Bu ürünler standart bilgisayarların üzerinde bazı güçlendirme, fiziki olarak daha dayanıklı malzeme kullanımı, su geçirmezlik özelliği eklenmesi gibi işlemlerle üretilebilir. Bu alanda geliştirilen ürünler savunma sanayiinde kendine yer edinebilir.


4 – Sahada kullanılabilecek  her türlü askeri yazılım

Mobil cihazların hayatımıza iyice girdi. Doğal olarak bütün bu teknolojiler askeri alanda da kendine kullanım alanı bulacaktır. Askerlerin sahada kullanımlarına sunulabilecek birçok potansiyel yazılım bulunmakta. Doğru ihtiyaçlara cevap verebilen ürünler kendilerine yer bulabilirler. Karar-destek sistemleri gibi…

5 – Görüntü işleme teknolojileri

Görüntü işleme teknolojilerinin savunma alanında en önemli uygulamalarından birisi insansız hava araçlarıyla alınan görüntülerin “kıymetlendirilmesi”. Hava araçlarından alınan görüntülerden askerlerin işine yarayacak verilere dönüştürülmesinde görüntü işleme teknolojisinden faydalanılmaktadır. Ayrıca titreşimli görüntülerin stabil hale getirilmesi, görüntü üzerinden nesne ve canlı tespiti gibi birçok işlem de yine görüntü işleme alanına girmektedir. Örneğin termal kamera görüntüsünden bir canlının insan mı hayvan mı olduğunu otomatik olarak tespit edebilen bir algortimanız varsa ortaya güzel bir ürün çıkarabilirsiniz.

6 – Bilgi güvenliği ürünleri

Son yıllarda sıkça haberlere konu olan “bilgi sızıntıları”ndan sonra bu konunun önemi daha da artmıştır. Bilgi sızıntılarını engellemeye yönelik ürünler sadece savunma alanında değil aynı zamanda sivil alanda da kendine yer edinebilir.

Burada yazdıklarım birşeyler üretmek isteyen arkadaşlara bir fikir verme çabasından ibaret. Hiçbir sorumluluk kabul etmiyorum 🙂


İlgili Linkler:

Savunma Sanayi Müsteşarlığı Web Sitesi: http://www.ssm.gov.tr/

Savunma Sanayi.net:  http://www.savunmasanayi.net/

TR Military Forum: http://www.trmilitary.com/forum/

Savunma Sanayii İmalatçıları Derneği: http://www.sasad.org.tr/

MILSCINT Dergisi: http://www.milscint.com/anasayfa.asp

[ad#ad-1]