Oradan buradan…

Uzun zamandır blogumu biraz ihmal ettim ve açıkçası şu anda ne yazacağımı pek bilmiyorum. Ahmet Alpat arkadaşımın son yazısında olduğu gibi ben de doğaçlama olarak devam etmek niyetindeyim 🙂
Son dönemde yüksek lisansım ile ilgili çalışmalar iş dışındaki zamanımın çoğunu alıyor. Yüksek lisans çalışmalarımda 6 pervaneli bir hava aracının (hexarotor) kontrolü ile ilgili olarak çalışıyoruz.  Aracın nasıl birşey olduğuna şuradan bakabilirsiniz. STM32F4 Discovery kartını baz alarak bir kontrol kartı oluşturduk. Bunun üzerinde gerekli donanımları teker teker çalıştırıyorum. Son dönemde bloguma ARM konulu aramalar sıkça geliyor. Yüksek lisans tezimin ağırlığı kalkınca STM32F4 ile yaşadığım maceralardan edindiğim tecrübeleri paylaşacağım inşallah. Hatta bu konuda bir kitap yazma fikri de var kafamda ama Arduino kitabında yaşadığım tecrübeden sonra buna bir süre daha kalkışabileceğimi zannetmiyorum. Kitap yazmak gerçekten zorlu bir süreç. İyi bildiğiniz bir konuyu bile anlatıp okuyucuya kolayca aktarılabilecek hale getirmek oldukça çaba gerektiriyor.

Kitap demişken Arduino kitabımın satışları oldukça iyi gidiyor. Çok niş bir konu olmasına rağmen 4 ay içinde 1. baskının tamamı neredeyse tükenmek üzere. Bir iki ay içinde 2. baskı çıkabilir. Şu an itibariyle hala Arduino konusunda tek Türkçe kitap olma özelliğini koruyor. Umarım bu konuda başka çalışmalar da görürüz.

Sebastian Hocamız

Son dönemde ilgimi çeken şeylerden birisi de Robotikteki konumlama ve haritalama konusu. Eş zamanlı konumlandırma ve haritalandırma (SLAM) olarak geçen bu konuda belirli hata oranlarına sahip sensörlerle bir robotun etrafındaki ortamın haritasını çıkarması ve bu harita ile de kendi konumunu belirlemesi inceleniyor. Son dönemde robotiğin  üzerinde araştırma yapılan popüler konularından birisi. Daha önce yazılarımda bahsettiğim Udacity sitesinde bu konunun önde gelen uzmanlarından Sebastian Thrun’un derslerini izleyebilirsiniz. Zamansızlıktan çok merak ettiğim bu konu hakkındaki dersleri tamamlayamadım ama ilk fırsatta yapacağım inşallah.

 

Dün gördüğüm ilginç bir haberi de paylaşmak istiyorum: Pazarlama Gurusu olarak bilinen ve dünyada kitapları çok satan yazar Seth Godin‘in yeni çıkacak kitabını Kickstarter.com adresinde proje olarak başlatıp destek istemesi. Kickstarter.com’u bilmeyenler için kısaca tarif etmek gerekirse, sitede bir proje için belirli oranlarda finansman desteği toplayabiliyorsunuz. İnsanların verdiği destek miktarına göre de siz de karşılık olarak değişik şeyler verebiliyorsunuz.  Bu ufak yardımlar için bir teşekkür kartı olurken daha büyük miktarlar için projenizin bir kopyası olabiliyor. Seth Godin de yeni kitabını bu site üzerinde duyurarak yayıncılık alanında yeni bir modelin de kapısını açmış oldu. Bundan sonra benzer haberleri duyacağımıza inanıyorum. Bu yazıyı yazarken proje 214000 dolar toplamıştı bile… –

Şimdilik benden bu kadar. Bloguma daha sık yazmaya çalışacağım. Sizleri Sebastian Thrun’un TED Talks’ta Google’daki insansız otomobil projesi hakkındaki konuşmasıyla baş başa bırakıyorum: