Mühendisler için satış dersleri ya da “herşey satıştır”

satışİtiraf etmek gerekirse öğrencilik yıllarımda “satış mühendisliği” gibi bir alanı oldukça anlamsız bulurdum. Birçok mühendis için de satış ve pazarlama bölümleri anlamsızdır ve bu işleri yapan insanlar aslında birşey yapmıyordur. Değil mi, herşeyi mühendisler tasarlıyor, üretiyor; onlarsa hazır ürünleri alıp kapı kapı dolaşıp pazarlıyorlar.

Şimdi ise pazarlama ve satış konularında bilgi sahibi oldukça ne kadar önemli alanlar olduklarını anlıyorum. Eğer sadece kendi kendinizi eğlendirmekse amacınız istediğiniz şeyi tasarlayıp üretebilirsiniz. Ama derdiniz üretim yapmak ve ürettiklerinizi satmaksa işte bu noktada satış ve pazarlama faaliyetlerine muhtaçsınız demektir.


Şimdi genellikle mühendislikle ilgili yazılar yazdığım bu köşede neden böyle bir konu seçtiğimi merak ediyor olabilirsiniz. Aslında anlatmak istediğim bir ürünün pazarlanmasından çok başka şeyler üzerine…

Mühendis arkadaşlarla sohbetlerimizde duyduğumuz klişe cümlelerden birisi de şudur: “abi iyi güzel yapıyoruz da satamıyoruz kendimizi”. Burada anlatılmak istenen birçok mühendisin gerçekten iyi özelliklere ve yeteneklere sahip olup bunu karşısındakilere (genellikle de alan dışı insanlara) anlatamaması… Bu durum özellikle iş arama sürecinde ortaya çıkabiliyor.

Aklınızda çok güzel bir proje var. Çalıştığınız şirkette bunun hayata geçirilmesini istiyorsunuz. Altından kalkabileceğinizi de biliyorsunuz. Peki ne yapacaksınız? Yöneticinize bu konuyu açtığınızda ikna olacak mı? Eğer fikrinizi iyi “satarsanız” neden olmasın.


Çalışmalarınızı oldukça kolaylaştıracak ama biraz pahalı bir cihazın satın alınmasını istiyorsunuz. Tabiki patronunuz “gereksiz masraflardan” hoşlanmıyor. Ama eğer bu yeni cihazı alma fikrini iyi bir şekilde pazarlarsanız belki onu ikna edebilirsiniz.


Yeni mezun oldunuz ve başvuru yaptığınız bir firmadan iş görüşmesine çağırdılar. Çok güzel hazırlandınız tamam. Bundan sonra yapacağınız şey “satış ve pazarlama” olacaktır. Yani kendinizi pazarlayacaksınız. İlk sefer duyduğumda benim de kulağıma hoş gelmeyen bu cümle üzerinde biraz düşünülünce çok da tuhaf gelmemeye başlıyor.


Yani kısacası “satış ve pazarlama” biz mühendislerin en teknik alanda çalışanlarına bile gerekli şeyler.