Staj mevsimi açılırken öğrenci arkadaşlara tavsiyelerim:

Önümüz yaz, staj mevsimi açılmak üzere. Ben de staj yapacak mühendislik öğrencisi arkadaşlara tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Tabi ki ana hedef kitlemiz elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliği öğrencisi arkadaşlar.

1 – Stajların en önemli katkısının gelecekte nasıl bir işte çalışmak istediğinize dair fikir edinmeniz olduğuna inanıyorum. Bu nedenle stajlarınızı mümkün olduğunca alanınızın farklı uygulamalarının yapıldığı şirketlerde yapmalısınız. Böylelikle hangi alanın size daha uygun olabileceğini görebilirsiniz.

2- Bir  stajın hem stajere hem de firmaya fayda sağlaması için en az 2 ay yapılması gerektiğine inanıyorum. 1 aylık stajlar işe tam ısınmaya başlarken biteceğinden size çok katkı sağlamayacaktır. Hatta yaz tatilinizden feragat ederek 3 ay staj yapmalısınız.

3- Mühendislik eğitiminde ilk iki yıl temel derslerle geçtiğinden bu iki yılın sonunda teknik anlamda çok fazla bilgi alınmamış olur. Bu nedenle stajlarınızı 1.sınıf sonunda değil de 3 ve hatta yapabiliyorsanız 4. sene sonunda yapmalısınız. Böylelikle görmüş olduğunuz teknik derslerin uygulamalarını yaşama şansınız olabilir.

4-Staj zorunluluğu yoksa bile fazla fazla staj yapmalısınız. Unutmayın ki stajlarda kazandığınız tecrübe size mezuniyet sonunda artı puan kazandıracaktır. Tabi ki dolu dolu yapılmış stajlardan bahsediyorum.

5- Bu zamanda staj yeri bulmak bile zor diye düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki onlara faydalı olacağınızı hissettirdiğiniz birçok kurum size kapılarını açabilir. Yeter ki istekli, öğrenmeye açık olduğunuzu karşı tarafa hissettirin.

6- Stajları asla sadece “staj” olarak görmeyin. İyi izlenim bırakmış stajerler her zaman firmalar için iyi bir çalışan adayıdır. Staj zamanı kurduğunuz iyi ilişkileri daha sonra da sürdürmeye çalışın. Gelecekte size fayda sağlayacak bağlantılarınızı kurmaya başlamak için staj dönemleri iyi bir zamandır.

7- Stajlarda mümkün olduğunca “elle tutulur” işler yapmaya bakın. Mümkünse bir projeye dahil olup görev alın.  Zaman zaman size angarya gelebilecek işleri yaparken de gocunmayın. Bunları kazandığınız tecrübelerin karşılığı olarak görün.

8- Staj yapacağınız firma hakkında önceden bulabildiğiniz kadar bilgi toplayın. Yapılan uygulamalarla ilgili araştırma yapıp bu konuda ön bilgi sahibi olun. Staja başladığınızda bu bilgilerinizle çalışan mühendislerin gözüne girebilir, projelere daha rahat sokulabilirsiniz. Hatta staj sonunda part time iş teklifi bile alabilirsiniz. Kuralımız “istekli olun ve bunu her fırsatta gösterin!”

Bütün öğrenci arkadaşlara başarılı ve keyifli staj dönemleri diliyorum.

[ad#ad-1]