MIT ve Harvard’dan yeni e-eğitim platformu EDX


En son yazımda internetteki mühendislik kaynaklarının bir kısmını paylaşmıştım. Önde gelen yabancı üniversiteler online eğitim projelerine giderek daha fazla ağırlık vermeye başladılar. Bunun ilk örneğini üniversite yıllarımda MIT’den görmüştüm. Opencourseware adı altında birçok dersin online materyallerini internette paylaşıyorlardı. Tabi o zamanlar henüz youtube gibi siteler ortada yoktu ve videolar üniversitenin kendi serverlarında tutuluyordu. Özellikle Prof. Anant Agarwal’ın Electric Circuits derslerini ilgiyle izlemiştim.

Bugün online eğitim alanında yeni bir oluşumun daha duyurulduğunu öğrendim. MIT ve Harvard Üniversitesi EDx adı altında bir online eğitim platformunu duyurdu. Basın duyurusunun yapıldığı konferansı yazının sonundaki video’dan ya da EDX sitesinden izleyebilirsiniz. Konferansta konuşulanlar gerçekten heyecan vericiydi. En çok vurgulanan nokta online eğitimin yeni bir devrim olduğu ve bunun üniversiteler açısından da yeni bir deneyim olacağıydı. Ayrıca online eğitimin geleneksel eğitim için de birçok araştırmanın yapılacağı veriler sağlayacağı vurgulanıyor.

Günümüzde online eğitim olanakları giderek artıyor ve bilgiye ulaşmadaki sınırları ortadan kaldırıyor. Şu anki öğrenci arkadaşların çok şanslı olduğunu söyleyebilirim. Dünyanın en iyi üniversitelerinin derslerine odanızda çayınızı yudumlarken girebilirsiniz. Dolayısıyla artık kendi okullarmıızdan, hocalarımızdan vs.. memnun değilseniz başka alternatiflerin de olduğunu bilmelisiniz. Tabi ingilizce konusunda probleminizin olmaması gerektiğini söylemeye gerek duymuyorum. Bu konuda da internetteki kaynaklar neredeyse sınırsız…

EDx üzerindeki derslerin önümüzdeki sonbaharda başlayacağı söyleniyor. Darısı bizim üniversitelerimizin başına…
http://www.edxonline.org/


[ad#ad-1]