Arduino ailesinin yeni üyesi Arduino Due ve getirecekleri…

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da düzenlenen Maker Faire etkinliğinde Arduino ekibi Arduino ailesinin yeni üyesi Arduino Due’nin bu ay sonuna doğru çıkacağını duyurdu. Bu yeni Arduino modeli Atmel firmasının AVR serisi 8 bit mikrodenetleyicileri yerine Cortex – M3 tabanlı ATSAM3x8E mikrodenetleyicisi ile gelecek. Yani artık Arduino’nun da ARM tabanlı versiyonu olacak. Peki bu Arduino severler ve geliştiriciler açısından ne ifade ediyor?

Öncelikle Arduino Due’nun işlem kapasitesi diğer modellerin çok üstünde olacak. Yani diğer Arduino kartlarının yetersiz kaldığı projeler bu modelle rahatlıkla gerçekleştirilebilecek. Ayrıca kart üzerindeki mikrodenetleyicinin birçok zengin çevrebirimi bulunuyor.

Bence en önemli gelişme artık ARM tabanlı mikrodenetleyicilerin de hobicilerin ve bireysel tasarımcıların kullanabileceği seviyeye gelmiş olması. Tamamen açık kaynaklı araçlarla ARM mikrodenetleyiciler üzerinde çalışmak mümkün hale gelecek.

Arduino Due bu ay içerisinde çıkacak, yakın zamanda Türkiye’ye gelmesini umuyoruz. Çıkış fiyatı 49 Euro olarak duyuruldu.

Arduino Due hakkındaki Arduino Türkiye’de yayınlanan yazı için tıklayın!

Fotoğraf kaynağı: http://robotgrrl.com/blog/2012/05/25/arduino-due-up-close-pics/

[ad#ad-1]