Arduino ailesinin yeni üyesi Arduino Due ve getirecekleri…

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da düzenlenen Maker Faire etkinliğinde Arduino ekibi Arduino ailesinin yeni üyesi Arduino Due’nin bu ay sonuna doğru çıkacağını duyurdu. Bu yeni Arduino modeli Atmel firmasının AVR serisi 8 bit mikrodenetleyicileri yerine Cortex – M3 tabanlı ATSAM3x8E mikrodenetleyicisi ile gelecek. Yani artık Arduino’nun da ARM tabanlı versiyonu olacak. Peki bu Arduino severler ve geliştiriciler açısından ne ifade ediyor?

Öncelikle Arduino Due’nun işlem kapasitesi diğer modellerin çok üstünde olacak. Yani diğer Arduino kartlarının yetersiz kaldığı projeler bu modelle rahatlıkla gerçekleştirilebilecek. Ayrıca kart üzerindeki mikrodenetleyicinin birçok zengin çevrebirimi bulunuyor.

Bence en önemli gelişme artık ARM tabanlı mikrodenetleyicilerin de hobicilerin ve bireysel tasarımcıların kullanabileceği seviyeye gelmiş olması. Tamamen açık kaynaklı araçlarla ARM mikrodenetleyiciler üzerinde çalışmak mümkün hale gelecek.

Arduino Due bu ay içerisinde çıkacak, yakın zamanda Türkiye’ye gelmesini umuyoruz. Çıkış fiyatı 49 Euro olarak duyuruldu.

Arduino Due hakkındaki Arduino Türkiye’de yayınlanan yazı için tıklayın!

Fotoğraf kaynağı: http://robotgrrl.com/blog/2012/05/25/arduino-due-up-close-pics/

[ad#ad-1]

5 thoughts on “Arduino ailesinin yeni üyesi Arduino Due ve getirecekleri…

  1. BENİM ANLDADIGIM KADARIYLA SELCUK ŞU PİC VE MİKROİŞLEMCİYİ MİKROCHİP FİRMASI URETİYOR BU ARM FLN ATMEL FİRMASI URETİYOR YAZILIMA GELİRSEK PİC LERDE DİL BAYA KARISIK AMA ARDUİNO FİRMASI BİR ARM PROGLRAMLAYICI ENTEGRE VE USTUNDE O ENTEGRENİN CIKISLARINI BULUNDURAN PİNLERLE Bİ KART URETİYOR VE KENDİNE HAS Bİ PROGRAM YAZMISLAR MANTIK SU PROGRAMDA DİLİ SADE VE KOLAY Bİ DİL BUDİLİ HEX CEVİRİP YUKLUYO KISACA OZETLERSEK SEN PİC İLE C DİLİNİ KULLANIYON ATMEL DEDE AYNISINI YAPARSIN AMA ARDUİNONUN DİLİ PROGRESSSİNG PRAOGRAMMİNG(TAM NET DEİL AKLIMDA) BU DİL C DİLİNİN DEĞİŞTİRİLMİSİ VE C YE GORE DHA KOLAY SONUCTA HER 2 TÜRLÜDE YAZSAN HEX ULASIYO SONU SADECE KOLAYLIK FARKI VAR VE HEMEN HERKESİN OGRENEBİLECEGİ BİR DİL

    • BEN ANTALYA TEKNIK ENDUSTRÜ MESLEK LİSESİNDE ANADOLU TEKNIK ELEKTRİK ELEKTRİNK OKUYOM LİSE 3 GECTİM VE BUNLAR DAHA GOSTERİLMEDİ BİZE HATTA EN FAZLA GORDUGUMUZ TRANSİSTOR ANADOLU OLDUGUMUZ İCİN LİSE2 DE BASLADI TEKNIK DERS HA BEN SANSLIYIM KI BEN BU İŞLE 6 YASINDAN İSİTBAREN BASLAMIS BİRİŞİYİM VE BABAMIN DUKKANINDA OLANAKLARIM VARDI + BABAM HER ZAMAN DESTEKCİMDİR KICASI BİR PİL İLE LED YAKMAKLA BASLAYAN HİKAYEM SUAN Bİ CİHAZ URETMEK GİBİ GAYE ALDI OZELLIKLE ARDUİNO SAYESİNDE BİR COK SEY OGRENDIM ARDUİNONU BENCE İLERDE BANA Bİ ZARARI COK AZ Bİ ZRR OLCAK COSKUN TASDEMIRIN DEDİGİ GİBİ MUHENDISLIK ICIN ARDUİNOYU TERCIH ETMEYIN CUNKU BİZE BU LİSE 4 TE GOSTERİLCEK VE PİC UZERİNDE DİL C DİLİ OLCAK BEN İSE C DİLİYİM YAN URUNU OLAN DAHA KOLAY OLAN PROGRESSİNG PROGRAMMİN DİLİNİ OGRENIYOM KODLAR SIKINTI YASICAM BUYUK IHTIMAL ONUDA ATLATIRIM DIYE DUSUNUYORUM DERSLERİM COK İYİ GENEL KULTUR OLSUN MESLEK OLSUN HEDEFIM ODTÜ AMA İTÜ DE İŞİMİ GORUR VE BU SENE ALT DAL OLARAK ENDUSTRİYEL BAKIM ONARIM SECTIM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.