2. kitabım çıkıyor: Arduino Uygulama Kitabı

Arduino 2..Kitap

Arduino konusundaki ikinci kitabım yakında piyasaya çıkıyor. İlk kitapta temel Arduino konularını ele almıştım. Bu kitapta da Arduino ile çeşitli uygulamalara yer verdim.

Bu uygulamalar:

SD kart kullanımı: Arduino ile SD kartlar kullanarak büyük boyuttaki verilerin kaydedilebilmesi. Arduino ile veri kaydedici (datalogger) uygulaması.

Processing platformu: Ülkemizde çok kullanılmayan ancak dünyada oldukça popüler olan Processing platformunu kitapta kısaca tanıtmaya çalıştım. Ayrıca kitapta Processing ile Arduino arasında iletişim ile ilgili temel örnekler yer alıyor.

Android: Processing platformu da Java tabanlı olduğundan, bu platform ile Android üzerinde çalışan uygulamalar geliştirilebiliyor. Kitapta Processing ile Android uygulamaların nasıl yapılabileceğini kısaca anlattıktan sonra HC-06 Bluetooth modülü kullanarak Arduino ve Android arasında iletişim kuran uygulamalara yer verdim.

– İnternet: Arduino Ethernet kartı ile İnternet bağlantılı proje örnekleri paylaştım. Arduino’nun ethernet kütüphanesinin kullanımını da anlattım. Kitapta yok ama aynı bilgiler Wifi kartı için de rahatlıkla kullanılabilir.

– Kitabın son bölümünde Arduino Platformu hakkında bazı bilgilere yer verdim. Arduino’yu oluşturan bileşenler hakkında bilgiler verdim ve tavsiyelerimi paylaştım

Kitap 12 Mayıs 2014 tarihinde piyasaya çıkacak. Şu an da Dikeyeksen Yayınları sayfasından ön sipariş verilebiliyor. Kitabın içindeki konuların listesine şuradan ulaşabilirsiniz.

Kitabımın ülkemizde elektronik konusunda çalışmalar yapanlara faydalı olmasını diliyorum.