Gömülü sistemlere giriş için güzel bir oyuncak: Arduino

Gömülü sistemlere sıfırdan giriş yapmak isteyenler için ideal bir platfom olan Arduino bir “açık kaynaklı donanım” projesi. Açık kaynaklı donanım denildiğinde yazılım dünyasında olduğu gibi bütün tasarım bilgileri ( şema, kart çizimleri) açık olarak yayınlanan, hazır olarak satın alabileceğiniz gibi aynısını kendinizin de üretebileceğiniz projeler akla geliyor. Arduino şu anda dünyada bir fenomen haline gelmiş durumda. İnternette arattığınızda birçok proje bulabilirsiniz.

Arduino temel olarak donanım ve yazılım olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Arduino’nun donanımı değişik versiyonlarına göre değişmekle birlikte genel olarak Atmega mikrodenetleyicileri ve RS232-USB çevirici entegre ve besleme kısmından oluşuyor. Aslında  herhangi bir mikrodenetleyici kartından farksız. Arduino’nun bu kadar yayılmasındaki ana etken bana göre yazılım kısmı. Arduino üzerinde yazılım geliştirmek için gerekli olan geliştirme ortamını (IDE) web sitesinden ücretsiz olarak indirebiliyorsunuz. Windows, Mac ve Linux platformlarında çalışabilen geliştirme ortamıyla kolaylıkla geliştirmeye başlayabilirsiniz. Arduino IDE‘si Processing adı verilen programlama diline ve Wiring adlı projeye dayanıyor. Kullanımı gayet kolay olan geliştirme ortamında yazdığınız Arduino programlarını (sketch adı veriliyor) kolaylıkla derleyip kartınıza yükleyebiliyorsunuz. Programlama dili olarak C++ dili benzeri bir dil kullanılıyor. Varolan kütüphaneler sayesinde birçok işlem ve çevrebirimi haberleşmesi kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Arduino’nun en güçlü özelliklerinden biri de genişletilebilir bir kütüphane sistemine sahip olması. Böylelikle yeni çevrebirimleri için yazılan kütüphaneler kolaylıkla entegre edilebiliyor.

Arduino’nun en güzel özelliklerinden biri de “shield” adı verilen ek kartlar ile yeni donanımsal özelliklerin eklenebilmesi. Arduino kartı ile uyumlu olan bu ek kartlar sayesinde birçok değişik proje gerçekleştirmek mümkün oluyor. Bu eklere örnek olarak bluetooth, wifi, motor sürücü, LCD ekran gibi modülleri verebiliriz.

Robotistan.com sayesinde tanıştığım Arduino’yu gerçekten çok sevdim. Bütün elektronik komponentlerde olduğu gibi konuda da en büyük sıkıntı değişik Arduino kartlarının tedariği. Ülkemizde henüz yeterli sayıda ve çeşitte ek-kart bulmak mümkün olmuyor ne yazık ki… Bu konu da aşılırsa ülkemizde de bir Arduino Topluluğu’ndan bahsedebileceğimizi düşünüyorum. İlerleyen dönemlerde gelen ilgiye göre Robotistan ile birlikte Arduino atöyle çalışmaları yapmayı da düşünüyoruz.

Arduino ile daha fazla bilgi için web sitesine bakabilirsiniz.

[ad#ad-1]

5 thoughts on “Gömülü sistemlere giriş için güzel bir oyuncak: Arduino

  1. Pingback: Tek kart bilgisayarlar (Single Board Computers) | COŞKUN TAŞDEMİR

    • Android ile direk bağlantısı yok. Evet Arduino üzerinde de PIC’lere benzer Atmega mikrodenetleyicileri bulunuyor.

  2. Evet,Arduino gerçekten harika bir mikrodenetliyici kartı.Yazımın ana temelini bu kart ile öğrendim.Acaba arduino benzeri daha gelişmiş fonksiyonları olan bir kart var mı ?
    Cevaplarsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.