İnternetteki bazı mühendislik kaynakları

Son dönemde internet üzerinde oldukça fazla “açık ders” bulunabiliyor. Özellikle önde gelen Batılı üniversiteler teker teker derslerini online olarak internete taşımaya başladılar. Burada sıkça ziyaret ettiğim siteleri sizinle paylaşmak istiyorum.


Udacity.com : Son dönemde en çok hoşuma giden derslerden birisi Stanford Üniversitesi hocalarından Sebastian Thrun’un Robotik araç programlama (Robotic Car Programming) dersleri. Dersleri oldukça açık ve kolay bir biçimde anlatıyor. Ayrıca ödevler veriyor ve ofis saatleri denilen bölümde de dersleri takip edenlerden gelen soruları yanıtlıyor.

Dersin verildiği udacity.com adresinde başka dersler de bulunuyor. Takip etmenizi öneririm.

MIT Open: MIT Açık Üniversitesi’nde birçok dersin ders notlarını ve bazılarının da videolarını izleyebiliyorsunuz. Mühendislikten, sosyal bilimlere kadar birçok alanda dersler mevcut.

Khan Academy : Khan Academy daha çok matematik ağırlıklı dersler bulunuyor.  Matetmatik öğrenmek için güzel bir kaynak..

EdX : MIT ve Harvard Üniversitesinin ortaklığıyla kurulmuş bir açık üniversite sitesi. İçerisinde birçok alanda dersler bulunuyor.

Coursera : Son dönemde sayıları artan açık ders sitelerinden bir diğeri. Mühendislik ve diğer alanlarda dersler var. Her geçen gün yeni dersler eklenmeye devam ediyor.

Berkley Üniversitesi  :  Yine dünyada önde gelen üniversitelerden Berkley Üniversitesi’nin online platformu.

Natıonal Programme On Technology Enhanced Learning (NPTEL): Hindistan’daki başlıca teknik üniversitelerin bir araya gelerek oluşturduğu platform. Özellikle elektrik-elektronik mühendisliği konularında geniş bir ders arşvine sahip. Hindistan aksanı biraz değişik gelse de oldukça geniş bir içeriğe sahip bu siteyi de takip etmekte fayda var.

Embedded.com : Gömülü sistemler konusunda haberler ve güzel makalelerin olduğu bir site. Bu alanda ileri gelen mühendislerin yazdıkları yazılar gerçekten çok faydalı oluyor.

EE Times :Elektronik alanındaki son gelişmeleri ve yeni çıkan ürünleri takip etmek için güzel bir site. Aynı zamanda sektörde tecrübeli isimlerin makaleleri de bulunuyor. Şirketlerin ürünleriyle ilgili eğitimler de var.

www.electronicdesign.com

[ad#ad-1]